Dzień Batmana w Poznaniu: mini-relacja na szybko


25 lipca (czyli dokładnie tego samego dnia kiedy piszę te słowa) miałem okazję bawić się na poznańskim dniu Batmana – poniższa mini relacja to jedynie zbiór przemyśleń i notatek, które udało mi się pospisywać… na żywo. Na właściwą, pełną relację będziecie musieli poczekać kilka dni.

1908051_744421668927075_7233709491818323606_n

Bat-Sygnał w Poznaniu (fot. Wojciech Nelec)

Impreza odbyła się w Poznańskiej Bibliotece Uniwersyteckiej. Na parterze można było zobaczyć bogatą czytelnię komiksów, stoiska wystawców, a na piętrze mieściła się wystawa okładek i rysunków, a także sala prelekcyjna. Być może nie brzmi to na dużo, ale odpowiednia przestrzeń i organizacja pozwoliły imprezie zakwitnąć – jestem przekonany, że ta ekipa jest w stanie w przyszłości zorganizować coś znacznie większego niż tylko takie jednodniowe spotkanie. Wszystkie sale były odpowiednio udekorowane, zapewniając imprezie klimat – poza wielkim symbolem Batmana zawieszonym nad wejściem, mieliśmy też (sprawny) Bat-Sygnał i standy z filmu The Dark Knight Rises. Najbardziej obawiałem się, że poza stoiskiem i spotkaniem kilku dalszych i bliższych znajomych, nie będzie wiele do roboty: Nic bardziej mylnego.

Joker i Syn (Batman) (fot. Wojciech Nelec)

Joker i Syn (Batman) (fot. Wojciech Nelec)

Zorganizowane prelekcje poruszały różne aspekty postaci Superbohatera, zaczynając od jego bardziej kampowych przygód (w SuperFriends, Legion of Superheroes czy serialu z Adamem Westem), poprzez ogromną galerię złoczyńców, a na historii o Billu Fingerze, tajemniczym współtwórcy postaci Batmana, kończąc. Szczególnie byłem zadowolony z tej ostatniej, która była zorganizowana w atrakcyjny sposób, z masą ciekawostek i dobrą interakcją z publicznością. Na konkursy się spóźniłem, ale przeglądając później karty z odpowiedziami mogę potwierdzić, że niezależnie od tego która z wersji Mrocznego Rycerza odpowiada Ci najbardziej, miałeś spore szanse na wygraną.

Cosplayerzy czasem wpadali na prelekcje.

Cosplayerzy czasem wpadali na prelekcje.

Nie zabrakło też cosplayerów. Byli tutaj ludzie, którzy zajmują się tym niemalże profesjonalnie, ale było też i kilka strojów zrobionych czysto domowymi sposobami. Najbardziej wzruszający był widok poprzebieranych dzieci (i najlepszy tata w historii – przebrany za Jokera). Wiem, że sam w tym wieku chciałbym wybrać się na taką imprezę i czekałbym na nią miesiącami.

Nie zawiedli też wystawcy. Multiversum zaoferowało kupującym bardzo atrakcyjny przelicznik, dzięki czemu można było kupić komiksy po wyjątkowo niskich cenach. Ja nie miałem problemu z dostaniem swojego Knightfall, ale słyszałem głosy od ludzi, którym ich ulubione tomiki pojawiały się i znikały ( Z moich własnych obserwacji – sam Knightfall na początku był dostępny w całości, potem w samych trzecich tomach, jeszcze później samych pierwszych, a na końcu znów na zmianę).

Wystawa różnych stylów Batmana przez lata...

Wystawa różnych stylów Batmana przez lata…

Jedyny zgrzyt, jaki mi tak naprawdę przeszkadzał to opóźniona premiera książki, która miała być promowana podczas spotkania. Cudowny chłopak Billy nie pojawił się na dniu Batmana z winy drukarni. Co prawda, wydawca w zamian zaoferował większą zniżkę, ale i tak jest to spore rozczarowanie, jeśli chciało się ją już kupić na miejscu.

Koniec końców, byłem szczęśliwy z tego jak się udało. Liczę na to, że ta ekipa następnym razem zabierze się za coś większego. Do tego czasu – dziękuję za wszystko organizacji, znajomym których widziałem kolejny raz, wszystkim nowo-poznanym i wszystkim moim widzom i czytelnikom, którzy postanowili podejść i zrobić sobie zdjęcie albo przybić piątkę :)

... A każda inkarnacja była stawiana na równi :)

… A każda inkarnacja była stawiana na równi :)

. . : Adam Antolski

Podziel się tym postem:
 • http://mojedziwnezapiski.pl/ Marcin Góra

  Ja się zastanawiam czemu takie imprezy są tak daleko od mojego miejsca zamieszkania i w terminach, które mi nie pasują? :P

  • Adam Antolski

   I tak trzeba było pojechać na SkierCon.

   • http://mojedziwnezapiski.pl/ Marcin Góra

    Nawet tam nie byłem..

 • Zuzanna Patkowska

  I po raz kolejny dochodzę do wniosku, że muszę wreszcie pójść na jakiś konwent. Tylko nieogar w tym przeszkadza.

  • Adam Antolski

   Nosz kurde, wpadaj do Łodzi na MFK, fajnie by było w końcu podać rękę :)

   • Zuzanna Patkowska

    A kiedy będzie?

    • Adam Antolski

     Na samym początku Października (3-5) :)

     • Zuzanna Patkowska

      Dzięki XD. Zobaczę, co da się zrobić. (Dobrze, że chociaż mam czas XD).

 • tomasz jezierski

  a my z synem się przebraliśmy i nawet jesteśmy na fotkach ( batman i
  joker ) było super , mój syn czekał na to miesiącami a i ja czułem się
  jak dziecko , WIĘCEJ TAKICH IMPREZ , teraz czekamy na kwiecień 2015 i
  PYRKON

  • Adam Antolski

   Dzięki za zostawienie komentarza :D Zobaczenie Was razem było strasznie urocze. Co do takich imprez – mam cynk od jednego z organizatorów, że być może coś podobnego odbędzie się jeszcze we wrześniu, w tym samym miejscu :)

 • Rewol

  Byłem nawet w Poznaniu, ale miałem ostatni dzień kolegium i nie udało mi się wyrwać. Liczę, że pojedziesz, jeszcze w tym roku, na jakieś konwenty ;]
  A multiversum zawsze ma imprezach ma świetne promocję, na ostatnim Pyrkonie dali przelicznik 1 $ = 2 zł na niemal wszystkie ich komiksy.

 • Ivy i Batman.

  Pozdrawiamy!