Konwenty, prelekcje

Na konwencie "Nyancon" w Radomiu, 2010 r. Panel o najgorszych japońskich animacjach wszechczasów.

Jako YouTuber, często jestem zapraszany na różnego imprezy kulturalne i popkulturowe do organizowania atrakcji. Tak właściwie, moja przygoda rozpoczęła się już w 2008, kiedy na konwencie fanów mangi i anime DojiCon 8 organizowałem konkurs o Panu Kleksie. Przez najbliższe lata uczestniczyłem jeszcze na wielu konwentach, gdzie często pomagałem przy prelekcjach i atrakcjach. W 2010 r. pomogłem zorganizować pierwszy kielecki mini-konwent “KielON”, który miał miejsce w kawiarni przy ul. Parkowej. 

Moje prelekcje dotyczą najczęściej tematyki popkulturalnej - komiksów, gier, animacji, etc. Wiele razy razy uczestniczyłem w corocznym festiwalu kultury popularnej Pyrkon w Poznaniu, za każdym razem zasilając program swoimi punktami. Prelekcja, z której jestem wyjątkowo dumny to mini-wykład o amerykańskiej autocenzurze komiksowej znanej jako “Comics Code Authority”, którą można zobaczyć poniżej:

Comics Code Authority było amerykańską pozarządową instytucją regulującą tamtejszy rynek komiksowy. Ze względu na duży udział dystrybutorów, była to de facto cenzura, znacznie ograniczająca kreatywność twórców. Przede wszystkim - był to wielki młot, który zniszczył większą część ówczesnego rynku amerykańskiego, kompletnie wyplewiając wszystkie horrory, thrillery i kryminały. Miał ogromny wpływ na to, jak rozwijały się tamtejsze komiksy i był jedną z przyczyn popularności superbohaterów - jako właściwie jedynego gatunku, który był w stanie dostosować się do restrykcyjnych zaleceń kodu. Na Pyrkonach przeprowadziłem wiele prelekcji podobnych do tej.

Występowałem również na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier. Poniżej można zobaczyć moją prelekcję, którą przygotowałem wspólnie z Wojtkiem Nelcem o Billu Fingerze, (wtedy) bardzo mało znanym współtwórcy Batmana:

Bill Finger był współtwórcą Batmana, który pozostawał przez lata nieznany. Jego bardziej znany współpracownik - Bob Kane - zachował dla siebie wszystkie prawa i jako jedyny był wspominany na wszystkich tomikach z człowiekiem Nietoperzem. Od tego czasu, DC Comics zaczęło podawać i jego nazwiska przy nowych zeszytach, choć nadal pozostaje względnie mało rozpoznawalny. W czasach, kiedy prowadzliśmy tę prelekcję, wydawnictwo wprost negowało udział kogokolwiek przy powstawaniu postaci. Razem z Wojtkiem chcieliśmy w ten sposób dołożyć swoją (małą) cegiełkę w popularyzacji jego osoby.

Dla Wojewódzkiej Biblioteki w Krakowie zorganizowałem kilka pogadanek o komiksie w ramach cyklicznych “Piątkowych spotkań z komiksem”. Wszystkie były streamowane przez internet i można je znaleźć na tamtejszym kanale YouTube.

Liga Sprawiedliwości to zespół superbohaterów DC Comics, który składa się z najbardziej znanych postaci wydawnictwa: Superman, Batman, Wonder Woman, Green Lantern i inni. Dla Wojewódzkiej Biblioteki w Krakowie zrobiłem kilka prelekcji takich jak ta.

Jeśli jesteście Państwo zainteresowani wpisaniem mnie do swojego grafika na jakiejś imprezie kulturalnej zapraszam do kontaktu na uncle.mroowa@gmail.com